قالب وبلاگ
برتر
حقایقی از تاریخ و فرهنگ 
     

- نشست شوراي اتحاد كشورهاي ترك زبان در قزاقستان برگزار مي‌شود
نشست شوراي اتحاد كشورهاي ترك زبان در قزاقستان برگزار مي‌شود
نماينده رسمي وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام كرد كه نشست آتي "شوراي اتحاد كشورهاي ترك زبان " در شهر آستانه پايتخت قزاقستان برگزار مي شود
عسكر عبدالرحمان‌اف " امروز با اعلام اين مطلب در جمع خبرنگاران در پايتخت قزاقستان افزود: به منظور بررسي اين موضوع، هيئتي از "شوراي همكاري هاي اتحاد كشورهاي ترك زبان " به رياست "خليل آكينجي " دبير كل اين اتحاديه به قزاقستان سفر كرده است.
نماينده رسمي وزارت امور خارجه قزاقستان تصريح كرد: اين هيات در چارچوب سفر خود به قزاقستان با مقامات بلندپايه اين كشور ديدار و درباره مسائل مربوط به تقويت همكاري ها ميان كشورهاي ترك زبان در تمامي ابعاد، گفت وگو خواهد كرد.
وي گفت: در جريان سفر اين هيئت موضوع برگزاري نشست آتي شوراي اتحاد كشورهاي ترك زبان در قزاقستان كه قرار است در ماه اكتبر سال 2011 ميلادي در آستانه برگزار شود، مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.
پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سابق، اتحاد كشورهاي ترك زبان به ابتكار تركيه و عضويت كشورهاي ترك زبان آذربايجان، قزاقستان، ازبكستان، قرقيزستان و تركمنستان و قبرس ترک تشكيل شد.

http://www.kerkuk.net/haberler/haber.aspx?dil=1065&metin=201012159
[ دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ ] [ 14:56 ] [ ] [ ]

در سال 1384 هجری شمسی ، کل جمعیت ترکهای دنیا حدود چهارصد ( 400 ) میلیون نفر می باشد که در نقاط مختلف دنیا بشرح ذیل سکونت دارند: الف- کشورهایی که زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است ومستقل می باشند، هفت( 7 ) کشورمی باشند که عبارتند از : کشورهای ازبکستان ، قزاقستان ، قبرس شمالی ، ترکیه ، ترکمنستان ، کشور آذربایجان و کشور قرقیزستان .

ب- سرزمینهایی که جمهوری بوده و بصورت خود مختارند و زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است ولی در کنار آن زبان مشترک دیگری نیز دارند . که دوازده جمهوری می باشند و عبارتند از :
1- جمهوری ترک آ لتای
2- جمهوری ترک حاکاس
3- جمهوری ترک تانوتوا
4- جمهوری ترک تاتارستان
5- جمهوری ترک چواشستان
6- جمهوری ترک قوردستان
7- جمهوری ترک داغستان
8- جمهوری ترک چچن ستان ( ترکان ان گوش )
9- جمهوری ترک ابغازیا
10- جمهوری ترک قره چای ( ترکان چرکس )

11- جمهوری ترک بالکار ( ترکان بارتای )
- که زبان رسمی و نوشتاری یازده جمهوری مذکور ترکی بوده و زبان مشترک آنها روسی می باشد .
12- جمهوری ترک قاغوز در ملداوی که زبان رسمی آنها ترکی است و زبان مشترک آنها ملداویا می باشد . ضمنا دین اکثریت ترکان ملداوی ارتدکس مسیحی است .
ج- سرزمینهایی که بصورت ایالت بوده و زبان رسمی و نوشتاری آنها ترکی است ؛ عبارتند از :
ایالت سین جان ( دغو ترکستان ) در کشور چین که اکثرا از ترکان ایغور بوده و در حال حاضر حدود هشتاد(80) میلیون نفر ، یعنی بیش از کل جمعیت ایران جمعیت دارد و زبان ترکی آنها همانند زبان ترکی آذری ایران است . ضمنا زبان مشترک آنان بخاطر واقع شدن در شمال کشور چین و اداره شدن بصورت ایالتی ، چینی می باشد .
د- سرزمینهایی که ترکها در آن بصورت استان ویا جمعیت و یا پراکنده زندگی می کنند که عبارتند از :
1- کشور ایران ، که نزدیک چهل (40) میلیون نفر ، یعنی بیش از 55% کل جمعیت ایران ترک می باشد .
2- کشور افغانستان ، که حدود چهار(4) میلیون نفر ، یعنی نزدیک35% کل جمعیت افغانستان ترک است. توضیح اینکه : در حال حاضر ژنرال دوستم رهبری آنها را بر عهده دارد . وباتوجه به وضعیت اضطراری افغانستان ، نیروهای نظامی کشورترکیه باهماهنگی سازمان ملل درجهت حمایت ازترکهای افغانستان ، درمناطق ترک نشین آن کشور مستقر، وامنیت آنهارا برعهده دارند.
3- کشورعراق، درشهرهای کرکوک ، موصل ،اربیل و... که نزدیک به سه (3) میلیون نفر ترک دارد.
4- ترکهای ازبک ، در کشور تاجیکستان .

5- ترکهای آخزقا ، در کشور گرجستان .
6- ترکهای اخیکا ، در کشور ا وکراین .
7- ترکهای بالکان ، در شبه جزیره بالکان اروپا .
8- ترکهای ستاورپل ، درسرزمینهای قفقاز .
9- ترکهای دغو ، در سرزمینهای سیبری .
10- ترکهای آجار ، توبل ، باش قورد ، میشر ، نوقای و غیره که همگی در کشور روسیه ساکن هستند . توضیح اینکه : تنها ترکهای نوقای روسیه حدود پنج (5) میلیون نفر جمعیت دارند .
11- ترکهای عثمانی در کشور عربی یمن . توضیح اینکه در تاریخ ترکهای یمن آمده است ، درجنگهای داخلی استقلال ترکهای یمن با اعراب ، ترکهای ترکیه به کمک ترکهای یمن می روند و در این راه هزاران نفر شهید می دهند .
12- ترکهای کشور آلمان که حدود سه (3) میلیون نفر تخمین زده می شوند و اکثرا از ترکهای عثمانی هستند .
13- در سایر کشور های اروپایی حدود پنج (5) میلیون نفر ترک ساکن هستند و برای هماهنگی آنها فدراسیون ترکهای اروپا بوجود آمده است .
14- در کشورهای عربستان ، سوریه ، مصر ، الجزایر ، سودان ، لبنان و فلسطین بصورت پراکنده از ترکان عثمانی سکونت دارند .
15- در آمریکا ترکان قزل درلی سکونت دارند که قبل از کشف آمریکا بدست کریستف کلمب آنان یک ششم، ساکنان قاره آمریکا را تشکیل می دادند . این ترکان از آسیای میانه و از طریق تنگه برینگ به آمریکا رفته اند و اولین فاتحان تنگه برینگ بوده اند .
- نظر به اینکه در طول تاریخ، حاکمان شوونیست فارس ، ملت بزرگ ترک ایران ودنیا را تحقیر و تاریخ ترک ایران ودنیا را تحریف و سانسور کرده اند و به دروغ از کوروش و سلطنت دو هزار و پانصد ساله فارسها سخن گفته اند و ملت فارس را ملتی بزرگ و زبان فارسی را زبان شیرین قلمداد کرده اند و زبان ترکی را جهت تحقیر وتضعیف ، زبان آذری خطاب کرده و ملت ترک ایران را آذری نوشته و آذری خوانده اند وازروی عناد و غرض ورزی ، کلمه ( ترک) را جعل کرده وبه غلط ، کلمه ترکیبی ( ترک تازی ) ساخته و در کتابهای درسی مدارس و دانشگاهها بی شرمانه آنرا قتل عام و جنایت و خونریزی معنی کرده اند .
لذا مجبوریم در پاسخ به این همه وقاحت و گستاخی ، مختصرا به جمعیت فارسی زبانهای دنیا بپردازیم وفقط این سوال را داشته باشیم : قومی که خود را دارای سابقه تاریخی دو هزار و پانصد ساله درایران می داند پس چرا بعد ازاین مدت طولانی زندگی و زاد وولد جمعیتش بشرح ذیل می باشد ؟
1- کشور ایران ، بتعداد هیجده (18) میلیون نفر فارس دارد و در اقلیت هستند .
2- کشور افغانستان ، بتعداد پانزده (15) میلیون نفر فارس دارد ودراکثریت هستند .
3- درکشورتاجیکستان وپاکستان نیز تعدادخیلی کمی فارس زبان هستند.
4- در سایر کشور ها اعم از کشورهای اروپایی و آمریکایی و غیره از حدود سه میلیون نفر ایرانی ، نزدیک پانصد هزار نفر جمعیت فارس و بقیه از دیگر ملیتهای ایرانی اعم از ترک ، کرد ،ارمنی و غیره هستند. بدین ترتیب آمارکل جمعیت فارس زبانهای دنیا کمتراز سی وچهار ( 34 ) میلیون نفرمی باشد.
- ازمجموع حدود 200 کشورجهان، تنها دوکشورایران وافغانستان زبان رسمی اشان فارسی است.
تاریخ گواه و شاهد است که فارسی زبان ساختگی از زبان و ادبیات عرب بوده که در دوره سلطنت سامانیان و در دربار شاهان سامانی ساخته شد . و هرگز قبل از دوره سامانیان وجود نداشته است و چون سازنده این زبان دربار سامانی بوده و در دربار مکاتبات بدان نوشته می شد ، لذا نام آن را فارسی دری ( یعنی درباری ) گفتند وسازمان فرهنگی یونسکو سازمان ملل متحد نیزدر سال 1999 میلادی با صدور آماری این مو ضوع را تایید کرد که: فارسی زبان نیست ، بلکه لهجه سی وسوم زبان عربی است . و همچنین در آمار مذکور زبان ترکی را سومین زبان زنده و با قاعده دنیا که بیش از بیست و چهار هزار فعل دارد معرفی کرد . و نیز سال 1999 میلادی را به افتخار ملل ترک دنیا سال( دده قور قود) نامگذاری کرد . و شایان ذکر است زبان ترکی که روزگاری شرق و غرب عالم را تحت حاکمیت خود داشته ، اکثر زبانهای مهم دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است . برای نمونه به گزارش سال 2003 موسسه معتبر (A . M . T) زبان شناسان اروپا و آمریکا اشاره می شود : بر اساس این گزارش 20% واژگان انگلیسی ، 40% واژگان ایتالیایی ، 17% واژگان آلمانی و 10% واژگان فرانسوی ، از زبان ترکی گرفته شده اند . همچنین زبانشناس معروف، من مولر، درباره زبان ترکی چنین می گوید : زمانی که ما درعمق زبان ترکی میرویم بامعجزه ای روبرو می شویم که خرد انسانی آن را آفریده است و همچنین، هرمن وانبری ، زبان شناس معروف دیگر می گوید : جایگاه زبان ترکی از نظر زیبایی و کمال بالاتر از زبان عربی میباشد. درزبان ( لهجه) فارسی نیز نفوذ واژگان زبان ترکی مکرربه چشم می خورد بطوری که بعضی از زبان شناسان احیاء زبان ( لهجه) فارسی را مدیون زبان ترکی وزبان عربی می دانند . در این خصوص کتاب تحقیقی وآکادمیک بنام واژگان زبان ترکی درپارسی اثرآقای محمد صادق نائبی مفید به افاده خواهد بود

[ یکشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 13:43 ] [ ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی گردیده تا حقایقی از تاریخ، جامعه شناسی، اقوام و ملل مختلف و تمدن آنان و زبانشناسی و برخی موضوعات مرتبط ارایه گردد.
موضوعات وب
امکانات وب